Akademia Nauk Stosowanych w Łomży - strona głównaBiuletyn Informacji Publicznej - strona główna

>> Strona główna > Akty prawne > Zarządzenia Rektora > rok 2018


Zarządzenie Nr 2/18 w sprawie: zasad dofinansowania podnoszenia kwalifikacji pracowników zatrudnionych w PWSIiP w Łomży

Na podstawie § 35 ust. 3 i ust. 4 Statutu Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w zw. z art. 66 ust. 2 pkt.1, art. 94 ust.1 pkt.1 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, zarządzam, co następuje:

§ 1
Zasady Ogólne

1. Zarządzenie określa zasady dofinansowania podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników PWSIiP w Łomży w formie:
a) kursów, warsztatów, szkoleń i seminariów,
b) konferencji,
c) studiów podyplomowych, studiów doktoranckich,
d) przewodów doktorskich, postępowań habilitacyjnych, postępowań o nadanie tytułu naukowego.

2.Pracownikom zatrudnionym w PWSIiP w Łomży przysługuje prawo do ubiegania się o dofinansowanie kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wniosek o dofinansowanie kosztów podnoszenia kwalifikacji mogą składać pracownicy, których kierunek dokształcania jest zgodny z zakresem obowiązków oraz odpowiada potrzebom PWSIiP w Łomży.

3. Decyzję o dofinansowaniu podejmuje Rektor.
4. Od decyzji Rektora w sprawie przyznania środków na dofinansowanie kosztów podnoszenia kwalifikacji pracownikowi nie przysługuje odwołanie. Decyzja Rektora w przedmiotowej sprawie jest ostateczna.
5. Szczegółowe warunki dofinansowania podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika określa umowa zawarta pomiędzy PWSIiP w Łomży a pracownikiem.

§ 2
Przewody doktorskie, postępowania  habilitacyjne, postępowania o nadanie tytułu naukowego

1. Nauczycielom akademickim zatrudnionym w PWSIiP w Łomży jako podstawowym miejscu pracy lub praktykom zatrudnionym w oparciu art. 9a ustawy prawo o szkolnictwie wyższym dla których PWSIiP w Łomży jest  jedynym pracodawcą prowadzącym działalność dydaktyczną lub naukowo-badawczą, przysługuje prawo do ubiegania się o dofinansowanie kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych w formie przewodów doktorskich, postępowań  habilitacyjnych, postępowań  o nadanie tytułu naukowego.
2. Dofinansowanie może być przyznane pracownikowi, który posiada minimum dwuletni staż pracy w PWSIiP w Łomży.
3.    W szczególnie uzasadnionych przypadkach Rektor może podjąć decyzję o skróceniu określonego

w ust.2 wymaganego stażu pracy w PWSIiP w Łomży  przy podejmowaniu decyzji o dofinansowaniu kosztów przewodów doktorskich, postępowań  habilitacyjnych, postępowań  o nadanie tytułu naukowego.
4. Decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmuje Rektor na wniosek nauczyciela akademickiego zaopiniowany przez Dziekana właściwego wydziału.
5. Wniosek o dofinansowanie przewodów doktorskich, postępowań  habilitacyjnych, postępowań o nadanie tytułu naukowego powinien zawierać:
a) tezy pracy naukowej (dotyczy przewodów doktorskich i postępowań habilitacyjnych),
b) dorobek naukowy wnioskodawcy (publikacje, udział w konferencjach, inne działania naukowe),
c) wnioskowaną kwotę wraz z uzasadnieniem,
d) opinię właściwego Dziekana.
6. Przyznane dofinansowanie może wynosić do 100% kosztów przewodów doktorskich, postępowań  habilitacyjnych, postępowań  o nadanie tytułu naukowego.
7. Nauczyciel akademicki korzystający z dofinansowania jest zobowiązany do przepracowania w PWSIiP w Łomży minimum 3 lata licząc od daty uzyskania stopnia lub tytułu naukowego.
8. Pracownik może otrzymać dofinansowanie kosztów przewodu doktorskiego, postępowania   habilitacyjnego, postępowania o nadanie tytułu naukowego tylko jednokrotnie w każdym z wymienionych przypadków.
9. Pracownik, ubiegający się o nadanie stopnia lub tytułu naukowego lub pracownik, który uzyskał stopień lub tytuł naukowy zobowiązany jest do zwrotu PWSIiP w Łomży całości kosztów otrzymanego dofinansowania w przypadku rozwiązania stosunku pracy:
a) przez pracownika lub na jego wniosek przez PWSIiP w Łomży w trakcie trwania postępowania
o nadanie stopnia/tytułu naukowego,
b) przez PWSIiP w Łomży z powodu otrzymania przez pracownika negatywnej oceny okresowej nauczyciela akademickiego w trakcie trwania postępowania o nadanie stopnia/tytułu naukowego,
c) przez pracownika lub PWSIiP w Łomży  w ciągu trzech lat od daty nadania stopnia/tytułu naukowego,
d) przez PWSIiP w Łomży bez wypowiedzenia z  winy pracownika, w trakcie trwania postępowania
o nadanie stopnia/tytułu naukowego lub po jego ukończeniu, w terminie trzech lat od daty nadania stopnia lub tytułu naukowego,
10. W związku z wystąpieniem okoliczności, o których mowa w ust.9, w szczególnie uzasadnionych przypadkach Rektor może podjąć decyzję o obniżeniu wysokości zwrotu kosztów dofinansowania lub o całkowitym zwolnieniu pracownika ze zwrotu kosztów dofinansowania.

§ 3
Studia podyplomowe, studia doktoranckie
1. Nauczycielom akademickim   zatrudnionym w PWSIiP w Łomży jako podstawowym miejscu pracy, nauczycielom akademickim zatrudnionym w oparciu art. 9a ustawy prawo o szkolnictwie wyższym dla których PWSIiP w Łomży jest  jedynym pracodawcą prowadzącym działalność dydaktyczną lub naukowo-badawczą oraz pracownikom niebędącym nauczycielami akademickimi przysługuje prawo do ubiegania się o dofinansowanie kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych  w formie studiów podyplomowych  lub doktoranckich.
2. Dofinansowanie może być przyznane pracownikowi, który posiada minimum dwuletni staż pracy
w PWSIiP w Łomży.
3. Decyzje o przyznaniu dofinansowania podejmuje Rektor na wniosek pracownika zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego pracownika.
4. Wniosek o dofinansowanie studiów powinien zawierać:
a) rodzaj/ nazwę/ kierunek studiów,
b) wnioskowaną kwotę wraz z uzasadnieniem,
c) opinię bezpośredniego przełożonego pracownika.
5. Przyznane dofinansowanie może wynosić do 50% kosztów studiów podyplomowych lub studiów doktoranckich, z zastrzeżeniem, że dofinansowanie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze gospodarki narodowej.
6. W przypadku podjęcia nauki przez pracownika na studiach podyplomowych organizowanych przez PWSIiP w Łomży dofinansowanie może być przyznane w wysokości do 80% kosztów studiów podyplomowych z zastrzeżeniem, że dofinansowanie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze gospodarki narodowej.
7. Pracownik korzystający z dofinansowania kształcenia jest zobowiązany do przepracowania w PWSIiP w Łomży minimum 3 lata licząc od daty zakończenia studiów.
8. Pracownik, zobowiązany jest do zwrotu PWSIiP w Łomży całości kosztów otrzymanego dofinansowania w przypadku:
a) rozwiązania stosunku pracy przez pracownika lub na jego wniosek przez PWSIiP w Łomży
w trakcie trwania studiów podyplomowych/doktoranckich,
b) rozwiązania stosunku pracy przez pracownika lub PWSIiP w Łomży  w ciągu trzech lat od daty zakończenia studiów,
c) rozwiązania stosunku pracy przez PWSIiP w Łomży  bez wypowiedzenia  z  winy pracownika,
w trakcie trwania studiów lub w terminie trzech lat od daty ich ukończenia,
d) nie uzyskania przez pracownika świadectwa/dyplomu ukończenia studiów,
9. W związku z wystąpieniem okoliczności, o których mowa w ust.8, w szczególnie uzasadnionych przypadkach Rektor może podjąć decyzję o obniżeniu wysokości zwrotu kosztów dofinansowania lub o całkowitym zwolnieniu pracownika ze zwrotu kosztów dofinansowania.

§ 4
Kursy, warsztaty, szkolenia, seminaria, konferencje
1. Kształcenie pracowników w formie kursów, warsztatów, szkoleń, seminariów oraz konferencji może być finansowane przez PWSIiP w Łomży do 100 % kosztów kształcenia w ramach posiadanych na ten cel środków finansowych.
2. Decyzję o skierowaniu pracownika na formy kształcenia  określone w ust.1  podejmuje Rektor na wniosek bezpośredniego przełożonego pracownika, określający czy tematyka kształcenia jest zgodna z zakresem obowiązków danego pracownika na zajmowanym stanowisku oraz potrzebami Uczelni.

§ 5
Postanowienia końcowe
1. Uchyla się Zarządzenie Nr 16/16 Rektora PWSIiP w Łomży z dnia 15.03.2016 r. w sprawie zasad dofinansowania podnoszenia kwalifikacji pracowników zatrudnionych w PWSIiP w Łomży.
2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

                                      
Rektor
(-) dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP

 

Załączniki:
  1.   Zarz_Nr_02_18(1).pdf
  2.   Zarz_Nr_02_18(2).pdf
  3.   Zarz-Nr_02_18(3).pdf
Wytworzył:   Rektor

Dokument z dnia:2018-01-03

Opublikował: Monika  Lisiecka

Publikacja z dnia: 2018-01-05 11:40:03

Wersja dokumentu: 2

Ilość wyświetleń: 868


Projekt: TS 2010

System miniBIP v.0.3