International Staff Week

Pracownicy naukowi, a także pracowniczy działów współpracy zagranicznej ze światowych uczelni (m.in. Japonia, Turcja, Albania, Gruzja i Kirgistan) wzięli udział w bogatym tygodniu wydarzeń w Akademii Łomżyńskiej, dzieląc się z uczestnikami swoją wiedzą z zakresu umiędzynarodawiania dydaktyki, nauki, globalnego społeczeństwa. Zakończyliśmy International Staff Week.
Akademię Łomżyńska odwiedzili naukowcy oraz pracownicy działów współpracy międzynarodowej, łącznie szesnaście osób, a wśród nich: profesor Nurullah Ulutaş (Bitlis Eren University, Turkey), profesor Bahriye Karaca (Maltepe University, Turkey), profesor Norihito Tanaka (Kanagawa University, Japan), profesor Devi Shonia (Sokhumi State University, Georgia).
Podczas inauguracji wydarzenia zagraniczni goście poznali specyfikę uczelni, a także poszczególnych jej wydziałów, odwiedzili uczelniane Centrum Symulacji Medycznej. W bogatym programie międzynarodowego tygodnia naukowcy z zagranicznych uczelni wystąpili z wykładami dotyczącymi m.in.: algebry liniowej, równań różniczkowych, rozwoju globalnych firm, języka i kultury tureckiej.
Profesor Norihito Tanaka z Kanagawa University (Japonia) wystąpił z prelekcją „International Business, Japanese Global Companies - case study”, dotyczącą przyczyn sukcesu międzynarodowych japońskich firm, zwłaszcza z branży nowoczesnych technologii.
International Staff Week to przede wszystkim wymiana doświadczeń, informacji o najlepszych praktykach współpracy międzynarodowej w ramach Programu Erasmus w perspektywie 2021-2027.
W programie międzynarodowego tygodnia były także wydarzenia warsztatowe, rekreacyjne i kulturalne promujące walory krajowej kultury oraz przyrody np. pokaz kuchni polskiej, rejs gondolą, wizyta w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, a już niebawem film z naszego wydarzenia.
Pierwsze Uroczyste Posiedzenie Senatu Akademii Łomżyńskiej

1.czerwca 2023 r., nasza uczelnia otworzyła nowy rozdział własnej historii - jako Akademia Łomżyńska. Uroczystym Posiedzeniem Senatu wspólnota akademicka świętowała sukces i przyszłe wyzwania. Podczas uroczystości wręczone zostały Nagrody Rektora Akademii Łomżyńskiej za osiągnięcia naukowe w 2022 roku, uhonorowano także Katedrę Nauk Prawnych za sukces kategorii naukowej B+ w dyscyplinie nauki prawne, a także opiekunów i studentów z trzynastu uczelnianych, prężnie działających kół naukowych.
- Siła naszej uczelni, naszego środowiska, bierze się z marzeń, z przekonania, że akademickość jest immanentną cechą Łomży. Nasza uczelnia powstała w 2004 roku, w osobliwych realiach historycznych: narodziła się z umiejętności systemowej pracy na marzeniach, z ambicji decydentów i mieszkańców Łomży, którzy po reformie podziału administracyjnego z 1999 roku szukali nowej szansy dla swojego miasta. Od roku 2000 do 2004 roku Uczelnia była tylko wyobrażeniem, marzeniem, przedmiotem licznych rozmów, spotkań, konsultacji prowadzonych ponad podziałami politycznymi. Pewną ideą, w którą początkowo wierzyło zaledwie kilka osób. I te kilka osób rozpoczęło organiczną pracę, którą kontynuowały i kontynuują kolejne pokolenia pracowników Uczelni - mówił podczas przemówienia profesor Dariusz Surowik, Rektor Akademii Łomżyńskiej.
Rektor dziękował za wysiłek organizacyjny i serce wszystkim osobom, które tworzyły i nadal tworzą struktury organizacyjne Akademii Łomżyńskiej. Przybliżał fakty historyczne i trudne początki kształtowania się państwowej uczelni w Łomży, jej niewątpliwy sukces polegający na umiejętności wykorzystania integracji europejskiej (ponad 120 milionów pozyskanych funduszy zewnętrznych z programów EU, MEiN, NCN), a także umiejętność implementowania w lokalne realia ponadlokalnych doświadczeń - wynikających z wymiany wiedzy w globalnym środowisku naukowym (120 umów o współpracy z uczelniami zagranicznymi). Rektor podkreślał, że uczelnia była i jest miejscem budzącym aspiracje naukowe łomżyńskiego środowiska - jej nauczyciele akademiccy napisali i obronili 23 doktoraty (dwa kolejne doktoraty są otwarte), uzyskali 19 habilitacji i 4 profesury belwederskie. Profesor Dariusz Surowik dziękował pracownikom uczelni, studentom, za pracę i entuzjazm, rozwijanie naukowości, ale także udział i wspieranie działań społecznych, kulturalnych, miejskiego i regionalnego wolontariatu.
Zwieńczeniem wydarzenia był energetyzujący publiczność występ zespołu Grzeczni Chłopcy.
Podczas uroczystości wręczone zostały Nagrody Rektora Akademii Łomżyńskiej. Otrzymali je reprezentanci uczelnianego środowiska naukowego.
Katedra Nauk Prawnych za całokształt dorobku naukowego:
- dr hab. Anna Ostrowska
- prof. dr hab. Mirosława Melezini
- dr hab. Krzysztof Sychowicz
- dr Ewa Jakubiak
- dr Katarzyna Jurewicz-Bakun
- dr Anna Szafranek
- dr Magdalena Taraszkiewicz
- dr Mariusz Chrzanowski
- dr Łukasz Buczkowski
- dr Ewa Kosior
- dr Cezary Waldziński
Nagrody Rektora Akademii Łomżyńskiej za Osiągnięcia Naukowe:
Nagrody Pierwszego Stopnia:
- dr Anna Szafranek
- dr Łukasz Buczkowski
Nagrody Drugiego Stopnia:
- dr hab. Sylwia Chojnowska
- prof. Roman Kalina
- prof. Jan Górski
- dr hab. Małgorzata Knaś-Dawidziuk
- dr hab. Andrzej Kochanowicz
- dr Monika Gałczyk
- dr Anna Zalewska
- dr Weronika Łuba-Arnista
- mgr Aleksandra Durzyńska
- dr Tomasz Waldziński Tomasz
- dr Paweł Arnista
- dr inż. Leszek Gołdyn
- dr inż. Ryszard Szczebiot
- prof. Mirosława Melezini
- dr hab. Krystyna Leszczewska
- dr hab. Anna Ostrowska
- dr Ewa Jakubiak
- dr Dariusz Perło
- dr Magdalena Taraszkiewicz
- dr Cezary Waldziński
Nagrody Trzeciego Stopnia:
- dr hab. Sylwia Jaskuła-Korporowicz
- dr Edyta Dąbrowska
- dr Tadeusz Kowalewski
- dr Paweł Migała
Mamy Akademię Łomżyńską!

Z dniem 1. czerwca 2023 r. Akademia Nauk Stosowanych w Łomży stanie się oficjalnie Akademią Łomżyńską. To potwierdzenie aspiracji łomżyńskiej uczelni w obszarze rozwoju naukowego, ale - jak podkreśla Rektor profesor Dariusz Surowik - Akademia Łomżyńska nadal będzie kształcić praktycznie swoich studentów, wzbogacając w ten sposób lokalne i regionalne kadry o specjalistów, współpracując z firmami o międzynarodowym zasięgu, inwestując w rozwój ludzi i infrastruktury akademickiej.
4. maja 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą z dniem 1. czerwca 2023 r. Akademia Nauk Stosowanych w Łomży stanie się oficjalnie Akademią Łomżyńską.
Zmiana nazwy uczelni wynika z faktu uzyskania uprawnień do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego, co jest faktem bezprecedensowym w historii miasta. Wspomniane uprawnienia, potwierdzone przez Komisję Ewaluacji Nauki, to zwieńczenie wieloletnich aspiracji łomżyńskiej uczelni państwowej, aby Łomża stała się miastem akademickim, z uczelnią spełniającą kryteria wysokiej jakości badań naukowych, rozwijającą potencjał naukowy oraz dydaktyczny, inwestującą w rozwój własnej kadry dydaktycznej i naukowej. Chcąc podkreślić wypracowany zespołowo sukces, uczelnia przyjmuje nazwę Akademia Łomżyńska, akcentując w ten sposób tożsamościowy, miastotwórczy i regionotwórczy charakter. Misja Uczelni pozostaje niezmienna - to praktyczne kształcenie w obszarach wspierających lokalną i regionalną gospodarkę, rynek pracy, często w tzw. „deficytowych” zawodach (np. pielęgniarstwo, fizjoterapia).
Uczelnia rozpocznie działalność pod szyldem Akademia Łomżyńska z dniem 1. czerwca 2023 roku, a już niebawem - w roku akademickim 2023/2024 wejdzie w obchody dwudziestolecia istnienia.
22 czerwca 2004 roku do życia powołana została Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości - przez mieszkańców regionu określana mianem „Państwówki”. W pierwszym roku funkcjonowania naukę na nowej łomżyńskiej uczelni rozpoczęli studenci dwóch pierwszych kierunków Zarządzania i marketingu oraz Informatyki. Początki nowej instytucji nie były łatwe - baza lokalowa pod adresem Akademicka 14 wymagała remontów, przebudowy i rewitalizacji. Od tego momentu nastąpił jednak spektakularny rozwój uczelni: ponad 120 milionów złotych pozyskanych na projekty infrastrukturalne, dydaktyczne, naukowe z programów EU, MEiN, NCN; ponad 120 umów o współpracę z zagranicznymi Uczelniami; powstawanie nowych kierunków studiów; rozwój naukowy.
Akademia Łomżyńska to obecnie kampus pod adresami Akademicka 14, Akademicka 1, Akademicka 20 (obiekt przeznaczony do rewitalizacji), a także prowadzone przez Uczelnię Centrum Symulacji Medycznej, Liceum Mistrzostwa Sportowego, Dom Studenta „Rubikon” (Wiejska 16 oraz Wiejska 16 A).
Rektor dr hab. Dariusz Surowik podkreślał, że przez wszystkie lata uczelnia wykształciła blisko osiem tysięcy absolwentów, specjalistów w swoich dziedzinach. - Nasi absolwenci odnajdują się na rynku pracy, a cześć z nich pracuje w firmach o międzynawowym zasięgu, na eksponowanych stanowiskach kierowniczych, np. absolwenci informatyki w firmie Phoenix Systems tworzącej systemy operacyjne Internetu Rzeczy i współpracującej z JPL w NASA (przyp. red. Laboratorium Napędu Odrzutowego Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych). Nasza uczelnia stała się także miejscem realizacji ambicji łomżyńskiego środowiska naukowego. Nasi nauczyciele akademiccy napisali i obronili 23 doktoraty, uzyskali 19 habilitacji i 4 profesury belwederskie - mówił Rektor dr hab. Dariusz Surowik.
Władze Akademii Łomżyńskiej: Rektor dr hab. Dariusz Surowik, prorektorzy - dr hab. Sylwia Chojnowska i dr Dariusz Perło, podkreślali, że uczelnia czerpie wzorce m.in. rozwijając międzynarodową współpracę, ale implementując globalne idee, dobre praktyki w realia Łomży. - Mamy miastotwórczą rolę do spełnienia, jako uczelnia będąca kuźnią kadr i wychodząca naprzeciw potrzebom gospodarczym, społecznym - podkreślali uczelniani decydenci.
Akademia Łomżyńska kształci obecnie na szesnastu kierunkach studiów, z czego dwa najnowsze (wystartowały w roku akademickim 2022/2023) to Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności oraz Mechatronika. Od przyszłego roku akademickiego na trzech uczelnianych kierunkach będzie dostępna opcja studiowania w języku angielskim dedykowana studentom obcokrajowcom oraz studentom z kraju: Filologia angielska, Informatyka i Wychowanie fizyczne.
W 2022 roku łączny budżet uczelni przekroczył po raz pierwszy w historii próg czterdziestu milionów złotych, jedna czwarta tych funduszy to pieniądze projektowe – z programów Unii Europejskiej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Narodowego Centrum Nauki. W przyszłych latach aplikowanie o fundusze zewnętrzne będzie jeszcze skuteczniejsze, gdyż uczelnia otrzymała w 2022 roku prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Logo HR Excellence in Research, przyznawane przez Komisję Europejską. Logo daje merytoryczną podstawę do premiowania uczelni w międzynarodowych konkursach grantowych Komisji Europejskiej w zakresie badań i innowacji. Jest także formalnym potwierdzeniem, że uczelnia stwarza nauczycielom akademickim optymalne warunki pracy oraz prowadzi rekrutację pracowników naukowych w sposób transparentny.
Rektor dr hab. Dariusz Surowik, podkreślał, że przed Akademią Łomżyńską kreowanie nowych przestrzeni kampusu uczelnianego, czyli rozbudowa i adaptacja biurowców Akademicka 14 (siedziba uczelni) oraz Akademicka 20 (bliźniaczy biurowiec) poprzez połączenie ich estetycznym i przestrzennym „łącznikiem” obejmującym 2/3 kubatury biurowców. Wspomniany „łącznik” to tak naprawdę dwupoziomowy budynek o lekkiej, estetycznej konstrukcji, który będzie pełnił rolę atrium – miejsca spotkań, wypoczynku, rekreacji, z wydzieloną nowoczesną przestrzenią dydaktyczną. Nowy obiekt ma w założeniu być elementem architektonicznym i funkcjonalnym, krystalizującym życie Uczelni oraz lokalnej społeczności.
Wykład profesora Norihito Tanaka

Profesor Norihito Tanaka z Kanagawa University (Japonia) wystąpił na naszej uczelni z prelekcją „International Business, Japanese Global Companies - case study”.
Do łomżyńskiej Akademii profesor Norihito Tanaka przyjechał na 2nd International Staff Week, czyli intensywny tydzień wymiany wiedzy i praktycznych doświadczeń pomiędzy przedstawicielami światowych uczelni.
Wykład Profesora skierowany był do studentów, dotyczył globalnego biznesu i był studium przypadku sukcesu międzynarodowych japońskich firm, zwłaszcza z branży nowoczesnych technologii.
Program 2nd International Staff Week
2nd International Staff Week

29. maja zainaugurowaliśmy 2nd International Staff Week.
Pracownicy naukowi, a także pracowniczy działów współpracy zagranicznej ze światowych uczelni (m.in. Japonia, Turcja, Albania, Gruzja i Kirgistan) biorą udział w naszej uczelni w bogatym tygodniu wydarzeń, dzieląc się z uczestnikami swoją wiedzą z zakresu umiędzynarodawiania dydaktyki, nauki, globalnego społeczeństwa. To wymiana doświadczeń, informacji o najlepszych praktykach współpracy międzynarodowej w ramach Programu Erasmus w perspektywie 2021-2027.
Podczas inauguracji wydarzenia zagraniczni goście poznali specyfikę uczelni, a także poszczególnych jej wydziałów.
W bogatym programie międzynarodowego tygodnia naukowcy z zagranicznych uczelni wystąpią z ciekawymi prelekcjami, wykładami, dotyczącymi m.in.: algebry liniowej, równań różniczkowych, rozwoju globalnych firm, języka i kultury tureckiej.
W Programie także wydarzenia warsztatowe, rekreacyjne i kulturalne promujące walory krajowej kultury oraz przyrody np. pokaz kuchni polskiej, rejs gondolą, wizyta w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.
Rekrutacja na Studia!

Drodzy Kandydaci na studia!
Ruszyła rekrutacja na studia. Do wyboru macie szesnaście atrakcyjnych kierunków studiów. Studia dzienne są bezpłatne. Z kilkunastu ścieżek rozwoju możecie wybrać własną drogę do sukcesu i wykonywania atrakcyjnego zawodu.
Akademia Nauk Stosowanych w Łomży (od 1. czerwca Akademia Łomżyńska) jest największą uczelnią na Ziemi Łomżyńskiej. Oferujemy studia w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Nasza Uczelnia znana jest z aktywności społecznej, sprawnego pozyskiwania funduszy unijnych, nowoczesnej infrastruktury, bogatej oferty szkoleń, dzięki którym studenci w trakcie kształcenia zdobywają unikalne na rynku pracy umiejętności i potwierdzające je specjalistyczne certyfikaty.
Zapraszamy do poznania naszej oferty. W tym roku sam proces rekrutacji uczyniliśmy jeszcze bardziej intuicyjnym i łatwym. Wprowadziliśmy ulepszony portal rekrutacyjny, który zawiera wszystkie niezbędne informacje.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą naszych kierunków
Nasza oferta obejmuje studia na trzech poziomach kształcenia: pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolite magisterskie. Dostępne są dwie formy studiów: stacjonarne oraz niestacjonarne.
W tegorocznej rekrutacji wprowadziliśmy również nową grupę studiów realizowanych w trybie hybrydowym, które łączą naukę z pracą. To doskonała opcja dla tych, którzy chcieliby zdobyć wykształcenie akademickie, nie rezygnując z możliwości synchronicznego rozwoju zawodowego.
Na naszym portalu rekrutacyjnym znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych kierunków, zasad kwalifikacji oraz organizacji zajęć. Zapraszamy do odwiedzenia strony i zgłębienia wszystkich istotnych szczegółów, które pomogą Wam podjąć decyzję o dalszej ścieżce edukacyjnej.
Mamy nadzieję, że znajdziecie ofertę studiów, która spełni Wasze oczekiwania i pomoże w osiągnięciu własnych celów edukacyjnych. Dołączcie do naszej Akademii i otwórzcie sobie drzwi do sukcesu!
Drodzy Kandydaci,
aby poznać smak akademickiego życia nie trzeba wyjeżdżać do wielkich aglomeracji, bezpłatne studia dzienne, wykładowcy akademiccy z praktycznym doświadczeniem oraz wiedzą są w Łomży. Nasza Uczelnia dysonuje infrastrukturą i sprzętem, które spełniają wymagania XXI wieku – są nowoczesne i umożliwią studentom realizację zajęć dydaktycznych w sposób nieszablonowy, np. z wykorzystaniem metod symulacji medycznej, e-learningu, nowoczesnych technologii informacyjnych.
Znajdziecie nas dodatkowo na Facebooku, Instagramie, YouTube.
Zapraszamy!
Badamy - nie tylko Mamy!

Badamy - nie tylko Mamy! Wzięliśmy aktywny udział w ogólnopolskiej kampanii organizowanej przez Federację Stowarzyszeń "Amazonki". Kluby Amazonek z 87 miast i miasteczek z całej Polski apelują - Kobiety, Mężczyźni, badajmy się!
Dziś łomżyńskie Amazonki przekonywały, jak ważne są badania profilaktyczne piersi. Nasza kadra i studenci Pielęgniarstwa oraz Dietetyki dołożyli swoją cegiełkę praktycznych porad, badań, konsultacji dietetycznych i pielęgniarskich. Bo o zachorowalności na nowotwory w dużym stopniu decydują dieta oraz styl życia. Promując dobre nawyki możemy zejść ze ścieki prowadzącej do chorób, poprawić jakość własnego życia i cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.
Rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100 proc. wyleczalny. Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie choroby, dlatego należy regularnie samobadać piersi oraz wykonywać USG lub mammografię. Warto także zrobić badanie genetyczne. Geny BRCA1 i BRCA2 są głównym "strażnikiem" w tkankach piersi i jajników. Osoby będące nosicielami mutacji są bardziej zagrożone wystąpieniem raka piersi lub / i jajników – ryzyko zachorowania wynosi ok. 80% na raka piersi i 40% na raka jajnika-jajowodu-otrzewnej. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety z mutacją BRCA1, BRCA2 mogą być narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia innych typów nowotworów w tym: czerniaka, raka trzustki, żołądka i przełyku.
Otwarte Akademickie Mistrzostwa Łomży w tenisie stołowym

Juwenalia z nutką sportowej rywalizacji, integracji i dobrej energii. Klub Uczelniany AZS, Zakład Wychowania Fizycznego oraz Samorząd Studentów ANSŁ przeprowadzili Otwarte Akademickie Mistrzostwa Łomży w tenisie stołowym. Impreza sportowa była świetną okazją do integracji studentów z młodzieżą szkolną, a także jednym z wydarzeń Tygodnia Kultury Studenckiej.
Turniej tenisa stołowego rozegrano w czterech kategoriach, a zawodnicy, którzy uplasowali się na podium otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom turnieju, a także jego organizatorom - Samorządowi Studentów, Klubowi Uczelnianemu AZS oraz Zakładowi Wychowania Fizycznego Akademii Nauk Stosowanych, w szczególności wykładowcom w osobach: dr Weronika Łuba-Arnista oraz dr Paweł Arnista.
Otwarte Akademickie Mistrzostwa Łomży w tenisie stołowym (25.05.2023) - klasyfikacja medalowa w poszczególnych kategoriach:
Kategoria PRZYSZŁA STUDENTKA
- 1 miejsce - Olga Baranek (Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce)
- 2 miejsce - Małgorzata Rykaczewska (I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży)
- 3 miejsce - Zuzanna Wierciszewska (II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży)
Kategoria PRZYSZŁY STUDENT
- 1 miejsce - Łukasz Kotowski (Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży)
- 2 miejsce - Jakub Cekała (Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży)
- 3 miejsce - Igor Klimczuk (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży)
Kategoria STUDENTKA
- 1 miejsce - Anna Żerańska (Wychowanie fizyczne, Kosmetologia)
- 2 miejsce - Agata Łada (Informatyka)
- 3 miejsce - Kamila Prusaczyk (Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności)
Kategoria STUDENT
- 1 miejsce - Szymon Kowalewski (Wychowanie fizyczne)
- 2 miejsce - Rafał Przestrzelski (Wychowanie fizyczne)
- 3 miejsce - Artur Skrodzki (Wychowanie fizyczne)
Dziękujemy, że mamy takie Mamy

Akademia Nauk Stosowanych w Łomży przygotowała wspólnie z Zespołem Szkół Specjalnych w Łomży akcję „Dziękujemy, że mamy takie Mamy”. Mamy dzieci z niepełnosprawnością skorzystały z zabiegów pielęgnacyjnych na dłonie, twarz, specjalistycznej diagnozy stanu skóry, kawitacji. Ofertę przygotowały wykładowczynie i studentki Kosmetologii ANSŁ.
- Mamy dzieci z niepełnosprawnością ponoszą w naszej kulturze najwyższe koszty emocjonalne związane z wychowaniem swoich pociech. Poświęcają na ich rzecz nieomal wszystko, każdego dnia stając przed licznymi decyzjami: jaki sprzęt rehabilitacyjny zakupić, z jakich konsultacji medycznych skorzystać, z czego zrezygnować, a co wybrać, żeby wszystko mieściło się w rodzinnym budżecie - mówi Lucyna Antecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży. - 26 maja obchodzimy Dzień Mamy, ale nie każda mama dostanie w tym szczególnym dniu od swojego dziecka laurkę. Nie każde dziecko powie swojej mamie „kocham cię, mamusiu”. Są wśród nas dzieci niemogące w ten klasyczny sposób podziękować swoim rodzicom, dzieci niepełnosprawne, niekomunikujące się ze światem za pomocą słów. I są ich mamy, kobiety biorące na siebie wszystkie problemy swoich dzieci, walczące o małe promyki szczęścia dla własnych pociech.
Dyrektor Lucyna Antecka podkreśla, że zorganizowana na uczelni akcja to dla mam dzieci z niepełnosprawnością chwila oddechu, na którą nieczęsto mogą sobie pozwolić. - Wychowanie dziecka z niepełnosprawnością to olbrzymie wyzwanie, a czas wolny wtedy nie istnieje. To jest ciągła obserwacja stanu zdrowia dziecka: aktualnego samopoczucia, bieżących potrzeb, ewentualnych symptomów choroby. Codzienność naszych mam bywa pozbawiona czasu, który mogą wykorzystać wyłącznie dla siebie: wizyty u fryzjera, kosmetyczki, czy zwykłego wyjścia na spacer bądź kawę. Dlatego dziękujemy łomżyńskiej Akademii Nauk Stosowanych za ten dzień wytchnienia, bo był absolutnie bezcenny - mówiła Lucyna Antecka.
Profesor Joanna Truszkowska z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych ANSŁ, pomysłodawczyni akcji, podkreśla, że mamy dzieci z niepełnosprawnością nie zawsze dają sobie wewnętrzne przyzwolenie, aby zrobić coś tylko dla siebie. Częściej rezygnują z własnych potrzeb. - Chcieliśmy na naszej uczelni dać mamom taki przyjazny, subtelny sygnał, że są ważne. Ważne dla swoich dzieci, swoich rodzin, ale też ważne dla samych siebie - mówiła profesor Truszkowska.
Wykładowczyni akademicka dr Beata Jankowska oraz studentki Kosmetologii ANSŁ, zadbały, aby mamy czuły się w uczelnianej sali do zajęć praktycznych, jak w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. I tak się rzeczywiście czuły, a poddając się zabiegom podkreślały, że to chwila odpoczynku dla twarzy, dłoni ale i psychiki.
Studentka Kosmetologii, Anna Żerańska, za pomocą specjalnej mikrokamerki zbadała stan skóry uczestniczek akacji. - Przykładamy kamerę do skóry i skanujemy skórę zaglądając w jej głębokie warstwy. W ten sposób oceniamy nawilżenie, zmarszczki i przebarwienia. Specjalna aplikacja raportuje nam do poziomu wydruku te kwestie. I możemy wprowadzić szereg zabiegów, zasad codziennej pielęgnacji, aby skóra była zdrowsza, świetlista i wypoczęta - mówiła Anna Żerańska, z wielką starannością i uśmiechem tłumacząc te zagadnienia uczestniczkom akcji.
Akacja „Dziękujemy, że mamy takie Mamy” została przeprowadzona 25 maja, w przeddzień Dnia Mamy.
Ayurveda nutrition for a healthy and happy life

Jurate Noack z Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa) gościła na naszej Uczelni z wykładem otwartym pt. „Ayurveda nutrition for a healthy and happy life”. To była potężna dawka holistycznej wiedzy.
Jurate Noack jest wybitnym praktykiem z wieloletnim stażem, a także wykładowcą akademickim w Katedrze Medycyny Holistycznej i Rehabilitacji Uniwersytetu w Kłajpedzie. Do naszej Akademii naukowczyni przyjechała w ramach Programu Erasmus+, na zaproszenie Działu Współpracy z Zagranicą. Wszystko to, aby poznać polskie realia naukowe i dydaktyczne, a także promować Ajurwedę, czyli jeden z najstarszych na świecie systemów leczniczych. Ajurweda to starohinduska metoda, która 1979 roku została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za koncepcję zdrowia i terapii.
Wykład „Ayurveda nutrition for a healthy and happy life” odbywał się stacjonarnie, był także transmitowany online i dedykowany społeczności akademickiej. Dziękujemy!
A już niebawem kolejna dawka praktycznej, międzynarodowej wiedzy, wymiany doświadczeń i uczestnictwa w globalnym obiegu idei - 2nd International Staff Week. Więcej o tym wydarzeniu
Uroczyste Posiedzenie Senatu Akademii Łomżyńskiej - zaproszenie!

4. maja 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą z dniem 1. czerwca 2023 r. Akademia Nauk Stosowanych w Łomży stanie się oficjalnie Akademią Łomżyńską. Z tej okazji zapraszamy Pracowników oraz Studentów naszej Uczelni na Uroczyste Posiedzenie Senatu Akademii Łomżyńskiej do Auli im. prof. Antoniego Jakubczaka, które odbędzie się 1. czerwca o godz. 11:00.
Zmiana nazwy naszej Uczelni wynika z faktu uzyskania uprawnień do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki prawne, co jest faktem bezprecedensowym w całej historii miasta. Wspomniane uprawnienia to zwieńczenie wieloletnich aspiracji łomżyńskiej uczelni państwowej, aby Łomża stała się miastem akademickim, z uczelnią spełniającą kryteria wysokiej jakości badań naukowych, rozwijającą potencjał naukowy oraz dydaktyczny. Chcąc podkreślić wypracowany zespołowo sukces naukowy, nasza Uczelnia przyjmuje nazwę Akademia Łomżyńska, podkreślając w ten sposób tożsamościowy, miastotwórczy i regionotwórczy charakter, będący wyznacznikiem dalszych aspiracji i marzeń.
Nasza Uczelnia narodziła się z marzeń i pasji wielu ludzi, przedstawicieli naszego środowiska akademickiego. U jej podstaw legło przekonanie, że Łomża może być miastem akademickim, a systemowe budowanie profesjonalnej kadry pracowników sprawi, że Uczelnia stanie się miejscem, gdzie rodzą się nowe idee i wartości.
Władze oraz Senat Akademii Nauk Stosowanych w Łomży zapraszają Pracowników oraz Studentów na Uroczyste Posiedzenie Senatu, abyśmy w atmosferze sukcesu, życzliwości i zespołowego działania mogli przypomnieć sobie z jakich wartości, przesłanek i historycznych kroków milowych zbudowana została - Akademia Łomżyńska. Będzie to merytoryczna i sentymentalna podróż w przeszłość oraz przyszłość.
Liczymy na Państwa obecność. W programie:
- Przemówienie JM Rektora profesora Dariusza Surowika
- Okolicznościowa prezentacja
- Wręczenie nagród Rektora Akademii Łomżyńskiej za osiągnięcia naukowe
- Wręczenie listów gratulacyjnych za działalność i osiągnięcia Kołom Naukowym
- Występ zespołu Grzeczni Chłopcy
- Okolicznościowy tort i słodki bufet
Juwenalia zainaugurowane!

Juwenalia, czyli tradycyjne święto studenckiej radości, integracji i spontaniczności, wystartowały oficjalnie 22 maja. Na terenie uczelnianego kampusu studenci Akademii Nauk Stosowanych w Łomży otrzymali od Prezydenta Łomży dra Mariusza Chrzanowskiego symboliczne klucze do bram miasta. - Życzę, aby Tydzień Kultury Studenckiej był dobrym czasem świętowania, kreatywnej zabawy i odpoczynku przed trudami sesji egzaminacyjnej. Nigdy nie zawiodłem się na studentach, zawsze stają oni na wysokości zadania i są olbrzymią wartością naszego miasta - mówił Prezydent Łomży.
W szerokiej formule imprez, z akcentami sportowej i strategicznej rywalizacji, studenci Akademii Nauk Stosowanych w Łomży weszli w gorący tydzień wydarzeń trwających od 22 do 27 maja. Inaugurując świętowanie grillem na terenach zielonych przy ul. Akademicka 1. - W tym roku Samorząd Studentów zaproponował program juwenaliowych wydarzeń, gdzie kluczowym słowem jest INTEGRACJA - mówią studentki Julia Mastalerz i Klaudia Milewska, przewodnicząca i wiceprzewodnicząca Samorządu Studentów Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
Studenci, przystępując do organizacji Tygodnia Kultury Studenckiej, zbadali, za pośrednictwem wewnętrznej ankiety, jakie są konkretne potrzeby studentów. - Najczęściej wskazywane odpowiedzi to inicjatywy sportowe, integracyjne, a także typowo studencka impreza klubowa. Postanowiłyśmy spełnić te oczekiwania układając krok po kroku plan naszego działania, biorąc pod uwagę specyfikę naszej uczelni i zainteresowania studentów. Powstał program odmienny niż w ubiegłych latach, ale spełniający oczekiwania naszych Koleżanek i Kolegów, reprezentujących różne kierunki studiów: od Wychowania fizycznego po Mechatronikę - mówią Julia Mastalerz i Klaudia Milewska.
Studentki akcentują także, że dopinając detale organizacyjne tygodnia studenckiej integracji, wzięły pod uwagę obecne realia ekonomiczne, gospodarcze. - Postanowiliśmy, jako studenci ANSŁ, zrobić imprezę fajną, wartościową ale niskobudżetową. Juwenalia naszej uczelni od lat bazują na wsparciu sponsorów, firm i instytucji. Jest kryzys gospodarczy, inflacja, a gdy realna siła nabywcza naszych portfeli maleje, co dotyczy całego społeczeństwa, a także sektora gospodarczego, postanowiliśmy nie wydawać dużych pieniędzy na jeden dzień zabawy podczas masowego koncertu. Postawiliśmy na wydarzenia sportowe, integracyjne, imprezę klubową - mówią studentki.
Od 22 do 27 maja studenci będą świętować studencką samorządność. W łomżyńskiej Akademii studiuje blisko dwa tysiące studentów.
A tak wygląda oficjalny program Tygodnia Kultury Studenckiej 2023:
22 maja 2023 – poniedziałek, godz. 11:00
Oficjalne otwarcie Tygodnia Kultury Studenckiej
Przekazanie kluczy do Miasta przez Pana Prezydenta dra Mariusza Chrzanowskiego
Grillowanie, Akademicka 1
23 maja 2023 – wtorek
Turniej gier komputerowych + kawa, godz. 10:00
Turniej gier planszowych + kawa, godz. 10:00
Wycieczka rowerowa, godz. 13:00
24 maja 2023 – środa
Podchody na terenie Uczelni – gra grupowa z zadaniami dla Studentów, godz. 12:00
25 maja 2023 – czwartek
Turnieje sportowe, Wiejska 16A, hala, godz. 13:00
Wieczór pub quizowy – Wiejska 16A, godz. 18:00
26 maja 2023 – piątek
Studencka impreza integracyjna – Klub 54, godz. 21.00
27 maja 2023 – sobota
Impreza integracyjna – Wiejska 16A: DJ, gry studenckie, karaoke, godz. 19.00
Radosny i kreatywny festiwal w łomżyńskiej Akademii

Pokazy, wykłady, warsztaty, popularnonaukowe stoiska - Akademia Nauk Stosowanych w Łomży przyjęła w swoich murach blisko dwa tysiące osób: dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko to podczas XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza!”.
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa, cykliczna impreza w Polsce północno-wschodniej, popularyzująca naukę i sztukę. Imprezy festiwalowe odbywają się w Białymstoku, Łomży i Suwałkach w najważniejszych regionalnych uczelniach oraz instytucjach popularyzujących naukę. W Łomży tradycyjnie pasją do nauki inspirowała Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, otwierając swoje laboratoria, sale wykładowe i pracownie. Angażując do działania wykładowców, studentów i ekspertów zewnętrznych.
Mobilne Laboratoria Przyszłości, chemiczne eksperymenty, warsztaty mydlarskie, robotyczne, obserwacje pod mikroskopem tkanek roślinnych i zwierzęcych, utrwalanie grafiki na koszulach, termowizja, symulacja postępowania mediacyjnego, symulacja medyczna, przedstawienie teatralne, quiz wiedzy - to tylko niektóre z wydarzeń, które przybliżały młodym odbiorcom, jaka jest wartość nauki, kreatywności i wyobraźni.
Realnie i w świecie VR
- Było świetnie i czuję się zainspirowana. Niesamowite wydarzenie i mega wrażenia, każdy mógł znaleźć coś dla siebie w tej rozbudowanej ofercie. Podobały mi się najbardziej stoiska medyczno-pielęgniarskie. Bardzo szanuję osoby, które mają odwagę pracować w zawodach medycznych i niosą pomoc ludziom - mówiła Wiktoria, licealista ze Szkół Katolickich w Łomży i jedna z uczestniczek łomżyńskiej edycji XIX Festiwalu Nauki i Sztuki.
Kilkuletniemu Mikołajkowi smakowały lody i chrupki wyprodukowane w hali technologicznej uczelni. Z wielkim zainteresowaniem przyglądał się także atrakcjom (gogle VR, drukarki 3D, długopisy 3D, roboty) przygotowanym przez Mobile Laboratoria Przyszłości. - Fajne były też szczepionki i te silikonowe kończyny - mówił Mikołaj. Silikonowe kończyny to tak naprawdę trenażery, na których studenci Pielęgniarstwa uczą się zaopatrywać rany. Mikołaj, zakładając gogle VR, przeniósł się do krainy, gdzie nie ma jeszcze człowieka, a światem rządzą dinozaury: diplodoki, stegozaury, pterodaktyle i inne. Obok niego dziesięcioletnia Maja podróżowała przez wszechświat, zafascynowana pięknem planet i innych obiektów astronomicznych. Aleksandra Rybak, animatorka reprezentująca Mobilne Laboratoria Przyszłości, opowiadała, że nowoczesne technologie dają możliwość rozwijania wyobraźni, a festiwale naukowe uczą kreatywności i elastyczności. To ważne, gdyż 65 procent uczniów szkół podstawowych będzie wykonywać zawody, które współcześnie nie istnieją. Dlatego powinniśmy wyposażać młodych ludzi nie w encyklopedyczną wiedzę, ale w umiejętność samodzielnego i twórczego myślenie. I taki właśnie cel przyświecał festiwalowym atrakcjom przygotowanym przez ANSŁ.
- Atmosfera jest bardzo przyjazna, mamy dużo młodych i zainteresowanych ludzi, głodnych wiedzy. Na warsztatach z produkcji lodów uczestnicy uczyli się odpowiedniego postępowania z żywnością, higieny i procesu produkcyjnego - mówił dr Piotr Karpiński, reprezentujący kierunki Technologia żywności oraz Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności.
Lody i chrupki można było degustować, co było dodatkowym atutem. A w przerwie pomiędzy warsztatami i wykładami odwiedzić Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA Łomża), czyli uczelniane centrum nauki pod egidą Centrum Nauki Kopernik.
Ambasadorzy bezpiecznej jazdy z rejestracją BL
Specjalnie na łomżyńską odsłonę XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pojawili się w murach ANSŁ Marek Konkolewski, medialny ekspert w zakresie ruchu drogowego, Inspektor Policji oraz Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w latach 2017–2018, a także Pan Jacek Zalewski, Inspektor Policji oraz Prezes Fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do ANSŁ eksperci przyjechali z Trójmiasta i Warszawy. - Młodzi ludzie słuchali naszego wykładu z zainteresowaniem, uważnie reagując na pytania. A jedna trzecia tego audytorium ma już prawo jazdy. I jestem przekonany, że ci licealiści z rejestracją BL będą, przemierzając autem różnorodne trasy, ambasadorami bezpiecznej jazdy. Bardzo cieszą nas takie wydarzenia, bo one pomagają obniżyć koszmarne statystyki wypadków, uświadamiają i uczą - mówił Marek Konkolewski. Ekspert podkreślał, parafrazując Vittorio de Sica, że wypadki drogowe to często pokłosie tego, że jeździmy „po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami, do tego z prędkością przyszłości”.
Po wykładzie na terenie kampusu uczelnianego nastąpił pokaz powypadkowego cięcia auta. Natomiast w symulatorze dachowania, w bezpiecznych warunkach, młodzi ludzie mogli zobaczyć, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa i zachowanie ostrożności na drodze. - Urządzenie kręci się, a dzięki temu każdy z uczestników może sobie zobrazować, jak wygląda taka sytuacja dachowania, jakie to może mieć konsekwencje dla zdrowia, gdy nasze ciało, nasz błędnik są podane niespodziewanym siłom grawitacyjnym. To działa na wyobraźnię ludzi - mówił Michał Kopacki z Instytut Transportu Samochodowego z Warszawy.
Izabela Krowiak, studentka Prawa ANSŁ, wychodząc z symulatora dachowania, apelowała: - Zapinajmy pasy bezpieczeństwa!
Koordynatorką Festiwalu w ANSŁ była dr Olga Modzelewska.
Planetobus w Uczelni – zapraszamy w czerwcu!

Planetobus, czyli mobilne planetarium, będzie 6-7 czerwca dostępne w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Zapraszamy Młodych Odkrywców na fascynującą przygodę - poznajcie z nami wszechświat i jego fascynujące tajemnice! Będziecie mogli odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną, zobaczycie najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale ze względu na limity miejsc obowiązują zapisy.
W ciągu dwóch dni odbędzie się 15 pokazów: 6 czerwca w godzinach 9.00-14.00 grupy szkolne, w godz. 16:00-19:00 wejścia indywidualne. 7 czerwca w godz. 9:00-14:00 grupy szkolne. Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 86 216 82 74, 86 216 82 72.
Pod kopułą Planetobusu może jednocześnie przebywać trzydzieści osób. Dzieci poniżej trzynastego roku życia wyłącznie z opiekunem. Na jednego opiekuna maksymalnie może przypadać piętnastu uczniów (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe), a w przypadku grup przedszkolnych - dziesięcioro dzieci.
Mobilne Planetarium Planetobus (zwane dalej „Planetobusem”) jest częścią realizowanego wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik (zwane dalej „CNK”) i Ministerstwo Edukacji i Nauki Programu „Nauka dla Ciebie” na podstawie zawartej przez strony umowy z dnia z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020.
Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki w Białymstoku

Rodzinny piknik na stadionie miejskim w Białymstoku zainaugurował XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Do 19 maja miłośnicy wiedzy w każdym wieku będą mogli uczestniczyć w warsztatach, eksperymentach, pokazach, które odbywać się będą w czołowych uczelniach i placówkach naukowych województwa podlaskiego.
Rodzinny Piknik Nauki i Sztuki w Białymstoku uczył i bawił swoją publiczność, przybliżał tajniki z zakresu twórczych i intelektualnych dziedzin. Nasza uczelnia, wraz z innymi cenionymi instytucjami naukowymi, miała przyjemność wspólnie organizować to wydarzenie, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem.
Dziękujemy wszystkim uczelniom, które były z nami i przyczyniły się do sukcesu popularnonaukowego pikniku. Była to dla nas wyjątkowa okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także do zaprezentowania naszej działalności dydaktycznej, naukowej i popularnonaukowej. Dziękujemy także naszym Dydaktykom i Studentom za kreatywny udział w tym wydarzeniu.
A już 19 maja widzimy się podczas łomżyńskiej odsłony Festiwalu w ANSŁ, Akademicka 1 i Akademicka 14. Przygotowaliśmy liczne atrakcje naukowe i popularnonaukowe, od warsztatów genealogicznych, warsztatów mikroskopowania, po izolację DNA z banana, symulację medyczną, symulację rozprawy mediacyjnej, czy Internet Rzeczy i kierunki rozwoju Sztucznej Inteligencji (AI). Część wydarzeń ma charakter ogólnodostępny, na inne obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.
Zapraszamy!
Mobilne Laboratoria Przyszłości - zapraszamy na Festiwal

Mobilne Laboratoria Przyszłości, czyli wyposażone w sprzęt busy, a w nich zespoły edukatorów, którzy każdego dnia przemierzają dziesiątki kilometrów, by dotrzeć nawet do najdalszych zakątków Polski. Tak wygląda projekt edukacyjny, w ramach którego edukatorzy prowadzą pasjonujące zajęcia z wykorzystywania najnowszych technologii. 19. maja Mobilne Laboratoria Przyszłości zaparkują pod adresem Akademicka 1, w ramach XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Zapraszamy dzieci i młodzież na fascynującą przygodę edukacyjną.
Czym charakteryzują się innowacje technologiczne na miarę XXI wieku? Jak powstaje wydruk 3D? Czym jest sztuczna inteligencja? Do czego służą mikrokontrolery? Tego wszystkiego dowiadują się codziennie dziesiątki uczniów w polskich szkołach podstawowych. Jest to możliwe dzięki Programowi Laboratoria Przyszłości i jego projektom, m.in. Mobilnym Laboratoriom Przyszłości, które we wrześniu 2022 r. wyruszyły na drogi wszystkich województw. Zespoły edukatorów z pasją prowadzą dla uczniów interaktywne, pełne zabawy lekcje, wspierając rozwój kompetencji przyszłości oraz kluczowych umiejętności takich jak: kooperacja, komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie.
Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce program edukacyjno-technologiczny realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami. Laboratoria Przyszłości opierają się na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami.
Więcej informacji o programie Laboratoria Przyszłości
Partnerzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości
Instytut Badań Edukacyjnych prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe nad funkcjonowaniem i efektywnością systemu edukacji w Polsce. Obecnie Instytut jest wiodącą jednostką w obszarze cyfryzacji polskiej edukacji i nauki, odpowiada m.in. za uruchomienie projektu edukacja.gov.pl. Ten innowacyjny projekt pozwoli wszystkim Polakom na dostęp do informacji o ofercie edukacyjnej i umożliwi tworzenie spersonalizowanej ścieżki nauczania.
Centrum GovTech otwiera sektor publiczny na innowacje. Łączy wszystkich, którzy chcą mierzyć się z wyzwaniem transformacji cyfrowej Polski, usprawniać efektywność działania sfery publicznej i podnosić jakość życia obywateli. Centrum współpracuje z przedsiębiorcami, urzędnikami, organizacjami pozarządowymi, innowatorami i obywatelami. Organizuje hackathony i game-jamy, koordynuje projekty IT, współtworzy programy publiczne i wspiera ich realizację. Centrum GovTech współtworzy m.in. Poland. Business Harbour, Laboratoria Przyszłości, Karierę Jutra, IT dla kraju, HackYeah (największy hackathon w Europie), czy Klimaton dla miast. Działa również na arenie międzynarodowej, wspierając m.in. działania na rzecz ochrony klimatu w ramach The CivTech Alliance Global Scale-Up Programme.
Ośrodek Rozwoju Edukacji jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzoną przez ministra edukacji i nauki. Powstał 1 stycznia 2010 roku w wyniku połączenia Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej na podstawie zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Celem Ośrodka jest podejmowanie i realizacja działań na rzecz doskonalenia systemu oświaty i podnoszenia jakości edukacji zgodnie z polityką oświatową państwa w obszarze kształcenia ogólnego i wychowania.
Materiał na podstawie: gov.pl
Medialni eksperci ruchu drogowego - ostatnie miejsca!

Zostały ostatnie miejsca, aby zarejestrować się na interesujący wykład i oko w oko spotkać się z telewizyjnymi osobistościami oraz ekspertami w dziedzinie ruchu drogowego. Specjalnie na łomżyńską odsłonę XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pojawią się w murach ANSŁ pan Marek Konkolewski, ekspert w zakresie ruchu drogowego, Inspektor Policji oraz Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w latach 2017–2018, a także Pan Jacek Zalewski, Prezes Fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zapraszamy na wykład „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, organizowany przez Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych ANSŁ.
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa, cykliczna impreza w Polsce północno-wschodniej, popularyzująca naukę i sztukę. Imprezy festiwalowe odbywają się w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. W Łomży pasją do nauki tradycyjnie inspirować będzie Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, która otwiera 19 maja swoje laboratoria, sale wykładowe i pracownie - zapraszając mieszkańców miasta, regionu na ponad 90 festiwalowych wydarzeń: pokazów, prelekcji, warsztatów, eksperymentów i quizów. Wszystko to na terenie atrakcyjnego uczelnianego kampusu (Akademicka 1 i Akademicka 14). To unikalna okazja, aby zobaczyć laboratoria naukowe, warsztat pracy naukowej. Do wyboru jest bardzo szeroka gama wydarzeń - dedykowana określonym grupom wiekowym.
Kalendarz imprez zaplanowanych na 19 maja w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży
XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to święto nauki, od 14 do 19 maja najważniejsze podlaskie uczelnie oraz instytucje popularyzujące naukę, organizują wydarzenia (łącznie 1200 imprez) skierowane, jak czytamy na stronie internetowej Festiwalu: „do szerokiego grona odbiorców, od lat 3 do 103 – uczniów, studentów, przedszkolaków i dorosłych. Nie liczy się ani wiek, czy wykształcenie uczestnika – tu cenimy ciekawość świata i chęć odkrywania jego tajemnic”.
Celem Festiwalu jest upowszechnianie tematyki i osiągnięć naukowców z regionalnych uczelni wyższych. Otwarta, zróżnicowana i przystępna formuła Festiwalu daje uczestnikom szerokie pole manewru, aby poszerzyć wiedzę z zakresu nauk ścisłych, technicznych, medycznych, przyrodniczych oraz humanistycznych i społecznych.
Tegoroczne hasło Festiwalu brzmi: „Nauka to więcej niż wiedza”. ANSŁ 19 maja zaprasza także do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), gdzie można swobodnie poeksperymentować poszerzając granice swojej percepcji, wyobraźni. Tego dnia Strefa SOWA będzie dostępna dla zwiedzających bez konieczności zapisów.
XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki organizują: Politechnika Białostocka (koordynator), Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.
Swoimi patronatami wydarzenie objęli: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Prezydent Miasta Łomży, Prezydent Miasta Suwałk, Podlaski Kurator Oświaty
Partnerzy: Miasto Białystok, Stadion Miejski w Białymstoku
Patroni medialni: Radio Akadera, Geekstok.pl, Platon TV Białystok, TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, 4lomza.pl, Suwalki.info
Juwenalia 2023 pod hasłem studenckiej integracji

Juwenalia, czyli tradycyjne święto studenckiej radości, integracji i spontaniczności, wystartują oficjalnie 22 maja. W szerokiej formule imprez, z akcentami sportowej i strategicznej rywalizacji, studenci Akademii Nauk Stosowanych w Łomży wejdą w intensywny tydzień wydarzeń trwających od 22 do 27 maja. - Zauważyliśmy, że czas pandemii sprawił, że na nowo uczymy się radości z przebywania z drugim człowiekiem. Brakowało nam bezpośrednich kontaktów, ale też trochę odwykliśmy od nich. Dlatego w tym roku Samorząd Studentów zaproponował program juwenaliowych wydarzeń, gdzie kluczowym słowem jest integracja - mówią studentki Julia Mastalerz i Klaudia Milewska, przewodnicząca i wiceprzewodnicząca Samorządu Studentów Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
Studenci, przystępując do organizacji Tygodnia Kultury Studenckiej, zbadali za pośrednictwem wewnętrznej ankiety, jakie są konkretne potrzeby ich społeczności. – Najczęściej wskazywane odpowiedzi to inicjatywy sportowe, integracyjne, a także typowo studencka impreza klubowa. Postanowiłyśmy spełnić te oczekiwania układając krok po kroku plan naszego działania, biorąc pod uwagę specyfikę naszej uczelni i zainteresowania studentów. Powstał program odmienny niż w ubiegłych latach, ale spełniający oczekiwania naszych Koleżanek i Kolegów, reprezentujących różne kierunki studiów: od Wychowania fizycznego po Mechatronikę - mówią Julia Mastalerz i Klaudia Milewska.
Reprezentanci Samorządu Studentów ANSŁ akcentują, że dopinając detale organizacyjne tygodnia studenckiej integracji, wzięte pod uwagę zostały obecne realia ekonomiczne, gospodarcze. – Postanowiliśmy zrobić imprezę fajną, wartościową ale niskobudżetową. Juwenalia naszej uczelni od lat bazują na wsparciu sponsorów, firm i instytucji. Jest kryzys gospodarczy, inflacja, a gdy realna siła nabywcza naszych portfeli maleje, co dotyczy całego społeczeństwa, a także sektora gospodarczego, nieodpowiedzialne naszym zdaniem byłoby wydawanie dużych pieniędzy na jeden dzień zabawy podczas masowego koncertu - mówią studentki. I podkreślają: – Juwenalia inaugurujemy 22 maja oficjalnym przekazaniem studentom kluczy do Miasta przez pana Prezydenta dra Mariusza Chrzanowskiego i grillowaniem na terenie uczelnianego kampusu. Studenci są ważną częścią miasta. Chociaż pochodzimy z różnych miast i miejscowości, to bardzo lubimy Łomżę, dla części z nas to ważny przystanek na życiowej drodze, dla innych ich docelowe miejsce w życiu. Podczas juwenaliów będziemy celebrować to, co jest sednem studenckiego życia: spontaniczność, radość!
Od 22 do 27 maja studenci będą świętować studencką samorządność. 20 maja na terenie kampusu uczelnianego odbędzie się impreza towarzysząca Juwenaliom. W łomżyńskiej Akademii studiuje blisko dwa tysiące studentów.
A tak wygląda oficjalny program Tygodnia Kultury Studenckiej 2023:
20 maja 2023 – sobota, godz. 11:00
- Grillowanie, Akademicka 1
- Planszówki, Akademicka 1
22 maja 2023 – poniedziałek, godz. 11:00
- Oficjalne otwarcie Tygodnia Kultury Studenckiej
- Przekazanie kluczy do Miasta przez Pana Prezydenta dra Mariusza Chrzanowskiego
- Grillowanie, Akademicka 1
23 maja 2023 – wtorek
- Turniej gier komputerowych + kawa, godz. 10:00
- Turniej gier planszowych + kawa, godz. 10:00
- Wycieczka rowerowa, godz. 13:00
24 maja 2023 – środa
- Podchody na terenie Uczelni – gra grupowa z zadaniami dla Studentów, godz. 12:00
25 maja 2023 – czwartek
- Turnieje sportowe, Wiejska 16A, hala, godz. 13:00
- Wieczór pub quizowy – Wiejska 16A, godz. 18:00
26 maja 2023 – piątek
- Studencka impreza integracyjna – Klub 54, godz. 21.00
27 maja 2023 – sobota
- Impreza integracyjna – Wiejska 16A: DJ, gry studenckie, karaoke, godz. 19.00
Studenci i wykładowcy w Kauno Kolegija

Prezentacja studentek, Julii Mastalerz i Klaudii Milewskiej, pt. „Board games in education for management majors - experiences and perspectives”, zwyciężyła w głosowaniu publiczności podczas „International scientific-practical conference Business Issues from the Future Specialist' Point of View 2023”.
W międzynarodowej konferencji w Kauno Kolegija (Litwa) udział wzięli studenci naszej uczelni (Julia Mastalerz, Klaudia Milewska, Paulina Taraszkiewicz, Milena Narewska) oraz wykładowcy akademiccy (dr hab. Cecylia Sadowska-Snarska, dr hab. Krystyna Leszczewska, dr Urszula Widelska oraz dr Stanisław Kaczyński).
Julia Mastalerz, Klaudia Milewska wystąpiły z prezentacją: Board games in education for management majors - experiences and perspectives, a Milena Narewska, Paulina Taraszkowska opracowały: Business plan as a tool for developing a new company - experiences from the competition organized by the City of Łomża. Konsekwencją wygłoszonych prezentacji będą artykuły naukowe pod tym samym tytułem zawarte w monografii naukowej. Opiekunem naukowym oraz współautorem opracowania naukowego Mileny Narewskiej i Pauliny Taraszkiewicz jest dr Stanisław Kaczyński. Artykuł koncentruje się wokół problematyki tworzenia i implementacji biznes planu w działalności nowopowstających przedsiębiorstw. Opiekunem naukowym oraz współautorką opracowania Julii Mastalerz oraz Klaudii Milewskiej jest dr Urszula Widelska. Artykuł (oraz prezentacja) stanowią konsekwencję badań rozpoczętych przez autorki, a dotyczących wykorzystania gier planszowych w procesie kształcenia jako narzędzia kształtowania kompetencji menedżerskich. Podczas konferencji zaprezentowane zostały wyniki badań wstępnych przeprowadzonych wśród studentów ANSŁ. W procesie badawczym wykorzystano gry planszowe, które nie posiadają certyfikatu edukacyjnych gier biznesowych. Autorki zamierzają rozszerzyć badania, w oparciu o skonstruowaną na ich potrzeby metodologię, na inne uczelnie wyższe oraz prezentację wyników kompleksowych badań w punktowanym czasopiśmie naukowym.
Wystąpienia naszych studentek, Julii Mastalerz i Klaudii Milewskiej, zostały odebrane bardzo pozytywnie. Organizatorzy w drodze głosowania uznali prezentację za najlepszą w kategorii GLOBAL BUSINESS ISSUES.
Spotkanie naszych naukowców z przedstawicielami Kauno Kolegija
Pracownicy Katedry Ekonomii i Finansów WNSH ANSŁ (dr hab. Cecylia Sadowska - Snarska, dr hab. Krystyna Leszczewska, dr Stanisław Kaczyński oraz dr Urszula Widelska) uczestniczyli w spotkaniu z prodziekanem Wydziału Biznesu Kauno Kolegija - Gelminą Motiejūnė). Mając na uwadze dotychczasowe owocne doświadczenia we współpracy (m.in. organizację I Dni Przedsiębiorczości, a także wspólny projekt badawczy złożony w konkursie NCN DAINA) wyznaczono dalsze obszary kooperacji. Do najważniejszych ustaleń należy zaliczyć: deklarację partnerstwa Wydziału Biznesu Kauno Kolegija w realizacji nowych studiów podyplomowych organizowanych przez Katedrę Ekonomii i Finansów WNSH ANSŁ oraz realizację wspólnego projektu badawczego dotyczącego aktualnych problemów polskiego i litewskiego rynku pracy.
Czepkowanie 2023

- Łezka się w oku zakręciła nie jeden raz, dziś przypieczętowaliśmy wybór swojej drogi zawodowej - mówiła Paulina Rabek, studentka Pielęgniarstwa z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Studentki i studenci Pielęgniarstwa ANSŁ złożyli uroczyste ślubowanie oraz przyjęli czepki pielęgniarskie, symbol powołania i wtajemniczenia w zawód. To była piękna i wzruszająca uroczystość zarówno dla czepkowanych 52 studentek i studentów, jak i zgromadzonych gości, rodzin i przyjaciół studentów, przedstawicieli środowiska akademickiego, a także instytucji ochrony zdrowia.
Podczas uroczystości Paulina Rabek znalazła się w gronie sześciu studentek wyróżnionych za wysoką średnią ocen przez Rektora ANSŁ, profesora Dariusza Surowika, oraz Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu, profesor Małgorzatę Knaś-Dawidziuk. Zdaniem Pauliny Rabek młode pokolenie pielęgniarek chętnie uczy się od swoich starszych i bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów zawodu, ale także wnosi do tej profesji nowe wartości, energię. - Nasza generacja będzie nastawiona na nowoczesność, bycie na bieżąco z możliwościami technologicznymi, jakie daje współczesna medycyna. Czujemy bardzo głęboką potrzebę bezustannej aktualizacji wiedzy, czytania najnowszych doniesień naukowych. Będziemy łączyć empatię wobec pacjentów z nowymi technologiami, wiedzą. Wiemy, że spoczywa na nas, młodych ludziach, specyficzna rola i odpowiedzialność w systemie ochrony zdrowia, bo średnia wieku w zawodzie pielęgniarki oraz położnej to obecnie 53 lata. Widzimy w tym fakcie nie tylko zagrożenie, ale też pewien atut: na praktykach możemy się uczyć od doświadczonych pielęgniarek, które są dla nas olbrzymim autorytetem i wsparciem - mówiła Paulina Rabek.
Barbara Wasiluk obecnie pracuje w pogotowiu ratunkowym jako kierowca karetki transportowej. Na studia pielęgniarskie do ANSŁ trafiła, aby podnieść własne kwalifikacje zawodowe oraz „wpisać się” w rodzinne tradycje. - Córka jest pielęgniarką, siostra położną. Esencja tego zawodu to pomoc ludziom, bycie blisko ich problemów. W swojej obecnej pracy obserwuję zaangażowanie pań pielęgniarek, ich wielkie serce wobec pacjentów. I taką pielęgniarką chcę być w przyszłości, maksymalnie zaangażowaną w zawód - mówiła Barbara Wasiluk.
Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, profesor Dariusz Surowik, akcentował podczas uroczystości Czepkowania olbrzymią wartość zawodu pielęgniarki, pielęgniarza. Jednocześnie przywoływał dane statystyczne z diagnozy Barometr Zawodów 2023, zgodnie z którymi w bieżącym roku największy deficyt pielęgniarek i położnych wystąpi w 84 powiatach i miastach na prawach powiatu w Polsce, które stanowią 22 procent wszystkich tego typu jednostek administracyjnych w kraju. Mniejszy deficyt jest prognozowany w aż 292 powiatach i miastach na prawach powiatu. Ogólnie w całej Polsce odczuwalne będą braki pielęgniarek i położnych w 336 powiatach (na 380 w kraju). Dodatkowo rozkład struktury wiekowej w tym zawodzie jednoznacznie wskazuje na tzw. trwały deficyt zawodowy i brak zastępowalności pokoleniowej. - Te dane pokazują namacalnie, jak ważna jest nasza dzisiejsza uroczystość. To nie tylko symboliczne złożenie ślubowania oraz przyjęcie czepków pielęgniarskich przez Studentki i Studentów, to wkład naszej uczelni, naszego środowiska akademickiego, w to, abyśmy jutro i w dalszej perspektywie mogli czuć się bezpiecznie w naszym województwie, mieście, powiecie - podkreślał profesor Dariusz Surowik, Rektor ANSŁ.
Najmłodszą uczestniczką Czepkowania 2023 była mająca zaledwie pięć tygodni Maja, owoc miłości Izy i Krzysztofa Lutrzykowskich, absolwentów Pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Łomży z 2010 roku, obecnie pracujących w Wojewódzkim Szpitalu w Łomży im Kard. Stefana Wyszyńskiego. - Bardzo dobrze wspominamy nasze studia, bo to był fantastyczny czas rozwoju, zdobywania wiedzy. A jednocześnie: widzimy, jak uczelnia się zmienia, dociska standardy kształcenia i wprowadza nowe innowacje, aby wzmacniać kształcenie pielęgniarek i pielęgniarzy. Za naszych czasów nie było Centrum Symulacji Medycznej z nowoczesnym sprzętem, inteligentnymi fantomami. To, co się tutaj nigdy nie zmienia, to chyba wysoka jakość kształcenia i dobra atmosfera tych studiów, emocje na naszym czepkowaniu i na tym dzisiaj są podobne, fantastyczne, głębokie i radosne - mówiło małżeństwo Lutrzykowskich.
Podczas uroczystości wykład pt. „Pasja, a powołanie do zawodu” wygłosił ks. Sławomir Gawryś, Duszpasterz Służby Zdrowia Diecezji Łomżyńskiej. Do zebranych gości przemawiali Rektor ANSŁ profesor Dariusz Surowik, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu profesor Małgorzata Knaś-Dawidziuk, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek Położnych Izabela Metelska, a także przedstawiciele studentów - Małgorzata Końska, Paulina Rabek, Igor Pogroszewski. Gratulacje za wysoką średnią ocen odebrały: Marta Liżewska, Monika Pruszyńska, Anna Szczesik, Paulina Rabek, Marta Just, Olga Pędzich.
Ceremoniał Czepkowania poprowadziły: Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr Joanna Chilińska oraz nauczycielki akademickie i aktywne zawodowo pielęgniarki dr Agata Gołębiewska, mgr Małgorzata Góralczyk.
Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży im Kard. Stefana Wyszyńskiego, dr Joanna Chilińska, tuż przed ceremoniałem złożenia przez studentów Pielęgniarstwa uroczystego ślubowania oraz przyjęcia czepków pielęgniarskich, przedstawiła w osobisty, emocjonalny sposób esencję zawodu. Słuchało jej 52 adeptów tej profesji, studentki i studenci Pielęgniarstwa, dla których dr Joanna Chilińska to nie tylko prodziekan, czy wicedyrektor, ale przede wszystkim ich mentorka oraz szanowana pielęgniarka.
W części artystycznej wydarzenia wystąpiła Agata Mieszała, pielęgniarka anestezjologiczna z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego, także absolwentka Pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. - Towarzyszą mi bardzo duże emocje związane nie tylko z występem, ale także z sentymentalną podróżą. W tej uczelni kształtowało się moje powołanie do zawodu, a gdy otrzymałam od pani prodziekan dr Joanny Chilińskiej, zaproszenie, aby wziąć udział w Czepkowaniu i zaśpiewać przy akompaniamencie Tadeusza Kowalewskiego kilka utworów, po prostu mnie zamurowało z zaskoczenia i radości - mówiła Agata Mieszała. Pielęgniarka anestezjologiczna podkreślała, że jedenaście lat temu sama brała udział w analogicznej uroczystości. - Dziś zobaczyłam twarze swoich mentorów, ludzi, którym tak wiele zawdzięczam, przede wszystkim moja fenomenalną promotorkę dr Joannę Chilińską. Studia na kierunku Pielęgniarstwo zaczynałam jako ponad trzydziestoletnia nauczycielka języka polskiego i mama dwójki dzieci, to było totalne przewartościowanie mojego życia, spełnienie marzeń, czułam duże wsparcie na mojej uczelni. Dziś jestem wdzięczna uczelni, wykładowcom, a czepkowanym studentom życzę, aby w przyszłości mieli tyle radości i satysfakcji z zawodu, co ja - dodawała Agata Mieszała.
Przez wszystkie lata Akademia Nauk Stosowanych wykształciła 1708 absolwentów Pielęgniarstwa, niosą oni pomoc w dolegliwościach i chorobie wielu ludziom, w różnych częściach kraju. Z uśmiechem i ofiarną pomocą, dobrze wykształceni i przepełnieni szacunkiem oraz empatią wobec swoich pacjentów. Wielu spośród nich pozostaje w stałym kontakcie z uczelnią, którą darzą sentymentem i szacunkiem.