- Jesteś tutaj:
- Wydział
Radosny i kreatywny festiwal w łomżyńskiej Akademii

Pokazy, wykłady, warsztaty, popularnonaukowe stoiska - Akademia Nauk Stosowanych w Łomży przyjęła w swoich murach blisko dwa tysiące osób: dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko to podczas XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza!”.
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa, cykliczna impreza w Polsce północno-wschodniej, popularyzująca naukę i sztukę. Imprezy festiwalowe odbywają się w Białymstoku, Łomży i Suwałkach w najważniejszych regionalnych uczelniach oraz instytucjach popularyzujących naukę. W Łomży tradycyjnie pasją do nauki inspirowała Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, otwierając swoje laboratoria, sale wykładowe i pracownie. Angażując do działania wykładowców, studentów i ekspertów zewnętrznych.
Mobilne Laboratoria Przyszłości, chemiczne eksperymenty, warsztaty mydlarskie, robotyczne, obserwacje pod mikroskopem tkanek roślinnych i zwierzęcych, utrwalanie grafiki na koszulach, termowizja, symulacja postępowania mediacyjnego, symulacja medyczna, przedstawienie teatralne, quiz wiedzy - to tylko niektóre z wydarzeń, które przybliżały młodym odbiorcom, jaka jest wartość nauki, kreatywności i wyobraźni.
Realnie i w świecie VR
- Było świetnie i czuję się zainspirowana. Niesamowite wydarzenie i mega wrażenia, każdy mógł znaleźć coś dla siebie w tej rozbudowanej ofercie. Podobały mi się najbardziej stoiska medyczno-pielęgniarskie. Bardzo szanuję osoby, które mają odwagę pracować w zawodach medycznych i niosą pomoc ludziom - mówiła Wiktoria, licealista ze Szkół Katolickich w Łomży i jedna z uczestniczek łomżyńskiej edycji XIX Festiwalu Nauki i Sztuki.
Kilkuletniemu Mikołajkowi smakowały lody i chrupki wyprodukowane w hali technologicznej uczelni. Z wielkim zainteresowaniem przyglądał się także atrakcjom (gogle VR, drukarki 3D, długopisy 3D, roboty) przygotowanym przez Mobile Laboratoria Przyszłości. - Fajne były też szczepionki i te silikonowe kończyny - mówił Mikołaj. Silikonowe kończyny to tak naprawdę trenażery, na których studenci Pielęgniarstwa uczą się zaopatrywać rany. Mikołaj, zakładając gogle VR, przeniósł się do krainy, gdzie nie ma jeszcze człowieka, a światem rządzą dinozaury: diplodoki, stegozaury, pterodaktyle i inne. Obok niego dziesięcioletnia Maja podróżowała przez wszechświat, zafascynowana pięknem planet i innych obiektów astronomicznych. Aleksandra Rybak, animatorka reprezentująca Mobilne Laboratoria Przyszłości, opowiadała, że nowoczesne technologie dają możliwość rozwijania wyobraźni, a festiwale naukowe uczą kreatywności i elastyczności. To ważne, gdyż 65 procent uczniów szkół podstawowych będzie wykonywać zawody, które współcześnie nie istnieją. Dlatego powinniśmy wyposażać młodych ludzi nie w encyklopedyczną wiedzę, ale w umiejętność samodzielnego i twórczego myślenie. I taki właśnie cel przyświecał festiwalowym atrakcjom przygotowanym przez ANSŁ.
- Atmosfera jest bardzo przyjazna, mamy dużo młodych i zainteresowanych ludzi, głodnych wiedzy. Na warsztatach z produkcji lodów uczestnicy uczyli się odpowiedniego postępowania z żywnością, higieny i procesu produkcyjnego - mówił dr Piotr Karpiński, reprezentujący kierunki Technologia żywności oraz Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności.
Lody i chrupki można było degustować, co było dodatkowym atutem. A w przerwie pomiędzy warsztatami i wykładami odwiedzić Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA Łomża), czyli uczelniane centrum nauki pod egidą Centrum Nauki Kopernik.
Ambasadorzy bezpiecznej jazdy z rejestracją BL
Specjalnie na łomżyńską odsłonę XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pojawili się w murach ANSŁ Marek Konkolewski, medialny ekspert w zakresie ruchu drogowego, Inspektor Policji oraz Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w latach 2017–2018, a także Pan Jacek Zalewski, Inspektor Policji oraz Prezes Fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do ANSŁ eksperci przyjechali z Trójmiasta i Warszawy. - Młodzi ludzie słuchali naszego wykładu z zainteresowaniem, uważnie reagując na pytania. A jedna trzecia tego audytorium ma już prawo jazdy. I jestem przekonany, że ci licealiści z rejestracją BL będą, przemierzając autem różnorodne trasy, ambasadorami bezpiecznej jazdy. Bardzo cieszą nas takie wydarzenia, bo one pomagają obniżyć koszmarne statystyki wypadków, uświadamiają i uczą - mówił Marek Konkolewski. Ekspert podkreślał, parafrazując Vittorio de Sica, że wypadki drogowe to często pokłosie tego, że jeździmy „po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami, do tego z prędkością przyszłości”.
Po wykładzie na terenie kampusu uczelnianego nastąpił pokaz powypadkowego cięcia auta. Natomiast w symulatorze dachowania, w bezpiecznych warunkach, młodzi ludzie mogli zobaczyć, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa i zachowanie ostrożności na drodze. - Urządzenie kręci się, a dzięki temu każdy z uczestników może sobie zobrazować, jak wygląda taka sytuacja dachowania, jakie to może mieć konsekwencje dla zdrowia, gdy nasze ciało, nasz błędnik są podane niespodziewanym siłom grawitacyjnym. To działa na wyobraźnię ludzi - mówił Michał Kopacki z Instytut Transportu Samochodowego z Warszawy.
Izabela Krowiak, studentka Prawa ANSŁ, wychodząc z symulatora dachowania, apelowała: - Zapinajmy pasy bezpieczeństwa!
Koordynatorką Festiwalu w ANSŁ była dr Olga Modzelewska.
Moc symulacji w Noc Muzeów

Symulacje rozpraw sądowych w wykonaniu studentów kierunku Prawo były jedną z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów w Sądzie Okręgowym w Łomży. Dla odwiedzających nasi żacy przygotowali trzy symulacje - o jedną więcej niż w ubiegłorocznej edycji. Umożliwiło to udział w charakterze publiczności większej grupie chętnych.
Przedmiotem rozpraw karnych był czyn zabroniony z art. 279 § 1 Kodeksu Karnego tj. kradzież z włamaniem, zaś przedmiotem sprawy cywilnej był podział majątku wspólnego i zniesienie współwłasności. Studenci przygotowali scenariusze każdej z rozpraw według własnych pomysłów, przy wsparciu merytorycznym nauczyciela akademickiego dr Magdaleny Taraszkiewicz.
Podobnie jak w ubiegłym roku autorskie symulacje rozpraw cieszyły się sporym zainteresowaniem i uznaniem widowni, która oklaskami nagrodziła trud studentów i ich kunszt aktorski. Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów zabytkowy budynek Sądu Okręgowego w Łomży odwiedziło 1200 osób. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Panu Prezesowi Sądu oraz Pani Dyrektor Sądu.
Symulacja rozprawy w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Jak przebiega rozprawa karna z oskarżenia prywatnego? Jaka jest rola poszczególnych uczestników – sądu, stron i ich pełnomocników (adwokata, radcy prawnego, prokuratora, oskarżyciela prywatnego, świadków, biegłych itp.)? Jak wygląda topografia Sali sądowej i ubiór profesjonalnych uczestników procesu?
O tym przekonali się goszczący w naszych murach, uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Obserwacja przygotowanej przez studentów symulacji rozprawy sądowej dotyczącej zniesławienia (art. 212 § 1 k.k.) w Internecie, umożliwiła poznanie z bliska na czym polega specyfika prowadzenia rozpraw sądowych, upowszechniła wiedzę dotyczącą specyficznego języka prawniczego oraz hierarchii panującej na Sali sądowej. Dodatkowym walorem dla uczniów było przybliżenie konsekwencji z jakimi wiąże się pomawianie innych za pomocą środków masowego przekazu.
Okazją do przybliżenia funkcjonalności zaplecza Sali Symulacji Rozpraw Sądowych, z której korzystają studenci doskonaląc swój warsztat, była X ogólnopolska edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Scenariusz rozprawy przygotowali studenci kierunku Prawo pod opieką dr Magdaleny Taraszkiewicz.
Uczelniana Sala Symulacji Rozpraw Sądowych powstała dzięki realizacji projektu ,,KPK - Kompleksowy Program Kształcenia w PWSIiP w Łomży” (nr POWR.03.05.00-00 - z040/17) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Oś priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.
Studenci i wykładowcy w Kauno Kolegija

Prezentacja studentek, Julii Mastalerz i Klaudii Milewskiej, pt. „Board games in education for management majors - experiences and perspectives”, zwyciężyła w głosowaniu publiczności podczas „International scientific-practical conference Business Issues from the Future Specialist' Point of View 2023”.
W międzynarodowej konferencji w Kauno Kolegija (Litwa) udział wzięli studenci naszej uczelni (Julia Mastalerz, Klaudia Milewska, Paulina Taraszkiewicz, Milena Narewska) oraz wykładowcy akademiccy (dr hab. Cecylia Sadowska-Snarska, prof. ANSŁ, dr hab. Krystyna Leszczewska, prof. ANSŁ, dr Urszula Widelska oraz dr Stanisław Kaczyński).
Julia Mastalerz, Klaudia Milewska wystąpiły z prezentacją: Board games in education for management majors - experiences and perspectives, a Milena Narewska, Paulina Taraszkowska opracowały: Business plan as a tool for developing a new company - experiences from the competition organized by the City of Łomża. Konsekwencją wygłoszonych prezentacji będą artykuły naukowe pod tym samym tytułem zawarte w monografii naukowej. Opiekunem naukowym oraz współautorem opracowania naukowego Mileny Narewskiej i Pauliny Taraszkiewicz jest dr Stanisław Kaczyński. Artykuł koncentruje się wokół problematyki tworzenia i implementacji biznes planu w działalności nowopowstających przedsiębiorstw. Opiekunem naukowym oraz współautorką opracowania Julii Mastalerz oraz Klaudii Milewskiej jest dr Urszula Widelska. Artykuł (oraz prezentacja) stanowią konsekwencję badań rozpoczętych przez autorki, a dotyczących wykorzystania gier planszowych w procesie kształcenia jako narzędzia kształtowania kompetencji menedżerskich. Podczas konferencji zaprezentowane zostały wyniki badań wstępnych przeprowadzonych wśród studentów ANSŁ. W procesie badawczym wykorzystano gry planszowe, które nie posiadają certyfikatu edukacyjnych gier biznesowych. Autorki zamierzają rozszerzyć badania, w oparciu o skonstruowaną na ich potrzeby metodologię, na inne uczelnie wyższe oraz prezentację wyników kompleksowych badań w punktowanym czasopiśmie naukowym.
Wystąpienia naszych studentek, Julii Mastalerz i Klaudii Milewskiej, zostały odebrane bardzo pozytywnie. Organizatorzy w drodze głosowania uznali prezentację za najlepszą w kategorii GLOBAL BUSINESS ISSUES.
Spotkanie naszych naukowców z przedstawicielami Kauno Kolegija
Pracownicy Katedry Ekonomii i Finansów WNSiH ANSŁ (dr hab. Cecylia Sadowska-Snarska, prof. ANSŁ, dr hab. Krystyna Leszczewska, prof. ANSŁ, dr Stanisław Kaczyński oraz dr Urszula Widelska) uczestniczyli w spotkaniu z prodziekanem Wydziału Biznesu Kauno Kolegija - Gelminą Motiejūnė). Mając na uwadze dotychczasowe owocne doświadczenia we współpracy (m.in. organizację I Dni Przedsiębiorczości, a także wspólny projekt badawczy złożony w konkursie NCN DAINA) wyznaczono dalsze obszary kooperacji. Do najważniejszych ustaleń należy zaliczyć: deklarację partnerstwa Wydziału Biznesu Kauno Kolegija w realizacji nowych studiów podyplomowych organizowanych przez Katedrę Ekonomii i Finansów WNSiH ANSŁ oraz realizację wspólnego projektu badawczego dotyczącego aktualnych problemów polskiego i litewskiego rynku pracy.
Wizyty studyjne studentów Administracji w Sejmie i Trybunale Konstytucyjnym

Studenci Administracji Akademii Nauk Stosowanych w Łomży odbyli wizyty studyjne w Sejmie oraz Trybunale Konstytucyjnym RP. - To praktyczny wymiar kształcenia, że możemy opuścić sale wykładowe naszej uczelni i obserwować codzienną działalność ważnych instytucji publicznych. W Sejmie trafiliśmy na obrady, a więc była to okazja, aby zobaczyć najważniejsze twarze krajowej polityki, posłuchać na żywo ich dyskusji - mówią Karolina Siwek oraz Dawid Sztandera, studenci ostatniego roku Administracji II stopnia oraz członkowie Koła Naukowego Administratywistów.
Wizyty studyjne, w których uczestniczą studenci, to codzienność dydaktyczna na łomżyńskiej uczelni. Akademia Nauk Stosowanych w Łomży realizuje liczne projekty z zewnętrznych funduszy, w ramach których studenci poprzez szkolenia, kursy, wizyty studyjne i staże nabywają praktyczne umiejętności. - To dla nas szansa, z której chętnie korzystamy i dość często. To, co przekazują nam wykładowcy, możemy realnie poznawać, w praktyce, jednocześnie poszerzając własne horyzonty intelektualne. Fajnie, że uczelnia pokazuje praktyczne aspekty związane z administracją od tak zwanej „kuchni”. Podczas wizyty w Trybunale Konstytucyjnym dowiedzieliśmy się też o możliwościach odbycia w tej instytucji praktyk, co otwiera możliwości, aby z tym miejscem powiązać swoją przyszłość zawodową - mówią Karolina i Dawid.
W wizycie studyjnej wzięło udział ponad czterdziestu studentów ANSŁ. Miłym akcentem było spotkanie w przestrzeni Sejmu pochodzącego z ziemi łomżyńskiej Posła Stefana Krajewskiego oraz Rektora ANSŁ, profesora Dariusza Surowika, który w dniu wizyty studyjnej studentów uczestniczył w pracach Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, podczas której procedowano ustawę dotyczącą m.in. zmiany nazwy naszej uczelni na Akademię Łomżyńską.
Kontakt
Dziekanat
pok. nr 228
ul. Akademicka 14 (IIp.)
Sprawy studenckie
T: 86 215 59 59
Plany zajęć
T: 86 215 54 86
dziekanat@ansl.edu.pl
Sekretariat Dziekana
pok. nr 220
ul. Akademicka 14 (IIp.)
T: 86 215 66 04
jkonopka@ansl.edu.pl