Zasady realizacji zagranicznej mobilności z budżetu PO WER w ramach programu Erasmus+
- Akademia Nauk Stosowanych w Łomży bierze udział w projekcie realizowanym przez Narodową Agencję programu Erasmus+ „Zagraniczna mobilność studentów ze specjalnymi potrzebami. Edycja 3”, realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
- Studenci zakwalifikowani na wyjazd w programie Erasmus+, dla których uczelnia potwierdzi prawo do otrzymywania stypendium socjalnego otrzymują zarówno „wsparcie indywidualne” jak i „dodatek socjalny” z budżetu PO WER.
- Z funduszy programu PO WER na wyjazd na studia i praktyki mogą skorzystać:
- Studenci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
- Studenci z przyznanym stypendium socjalnym
- Kwota dofinansowania z programu PO WER określona w umowie będzie wypłacana przez ANSŁ w złotówkach, na rachunek wskazany przez studenta.
- Finansowane będą następujące kategorie mobilności:
- wyjazdy studentów z prawem do dodatku socjalnego na studia i praktykę (za wyjątkiem praktyk absolwenckich),
- wyjazdy studentów niepełnosprawnych na studia i praktykę.
- Ze środków PO WER będą finansowane wyjazdy do wszystkich krajów uczestniczących w programie Erasmus+.
- Student ubiegający się o zakwalifikowanie na wyjazd w ramach programu PO WER jest zobligowany do przedłożenia zaświadczenia z orzeczonym stopniem niepełnosprawności lub/ i zaświadczenia o przyznanym stypendium socjalnym. Decyzja o przyznaniu stypendium z PO WER będzie podjęta po zakwalifikowaniu studenta na wyjazd, nie później jednak niż w dniu podpisania umowy pomiędzy studentem a uczelnią.
- Studenci ANSŁ, którzy wyjadą z dofinansowaniem PO WER będą zobowiązani
do podpisania „Oświadczenia uczestnika projektu”, które stanowić będzie załącznik do umowy. - Student, który skorzysta z dodatkowego wsparcia w ramach programu PO WER podlegał będzie ogólnym zasadom rekrutacji i funkcjonowania programu Erasmus+.
- Nabycie przez studenta prawa do otrzymywania stypendium socjalnego po terminie, wyznaczonym jako termin sprawdzenia uprawnień do pobierania stypendium socjalnego nie nakłada na uczelnię obowiązku wypłaty dodatku socjalnego. Uczelnia może jednak przyznać „dodatek socjalny”. Uczelnia będzie mogła przyznać stypendium z prawem do "dodatku socjalnego" ale tylko pod warunkiem posiadania takich środków.
- Jeżeli uczelnia zezwala studentowi na przedłużenie wyjazdu stypendialnego i zdecyduje o wypłacie na przedłużony okres mobilności „wsparcia indywidualnego”, to ma obowiązek wypłacić także „dodatek socjalny”.
- Jeżeli student posiadający prawo do stypendium socjalnego decyduje się na przedłużenie wyjazdu z dofinansowaniem zerowym, nie przysługuje mu wypłata „dodatku socjalnego”.
- Studenci posiadający w momencie przeprowadzania rekrutacji na studia i praktyki zagraniczne w ramach Programu POWER prawo do otrzymywania stypendium realizują mobilność w ramach projektu „Zagraniczna mobilność studentów ze specjalnymi potrzebami. Edycja 3” z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymując zwiększone stypendium.
Mobilność studentów niepełnosprawnych wyjeżdżających na studia lub praktykę.
- Student z orzeczoną niepełnosprawnością będzie zobowiązany do rozliczenia wyjazdu w Dziale Współpracy z Zagranicą bezzwłocznie po zakończeniu przez niego pobytu za granicą. Uczelnia będzie miała prawo do nieuznania dodatkowego kosztu, jeśli poniesione wydatki nie spełniają kryteriów przyznania.
- Szczegółowe informacje i wzory formularzy dostępne są na stronie Narodowej Agencji Programu Erasmus+.
- Każdy dodatkowy koszt będzie wymagał szczegółowego uzasadnienia, określenia wysokości przewidywanych wydatków i podania źródła, na podstawie którego przewidywana kwota wydatków została skalkulowana.
- Wniosek o dofinansowanie dodatkowych kosztów bezpośrednio związanych z niepełnosprawnością musi w szczegółowy sposób określać potrzeby wynikające
z niepełnosprawności (inne niż standardowe koszty związane z podróżą i utrzymaniem podczas pobytu za granicą). - Wniosek powinien zostać zaopiniowany przez Uczelnianego Koordynatora programu Erasmus+ oraz wyznaczoną przez uczelnię osobę sprawującą opiekę nad studentami niepełnosprawnymi. Wniosek musi być przesłany do FRSE bezzwłocznie po zakwalifikowaniu osoby na wyjazd i złożony nie później niż 4 tygodnie przed planowanym wyjazdem za granicę.
- Wysokość dodatkowej kwoty będzie określana na podstawie dodatkowego wniosku, złożonego przez osobę niepełnosprawną - uczestnika mobilności, do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
- Student ubiegający się o zakwalifikowanie na wyjazd w ramach programu PO WER jest zobligowany do przedłożenia zaświadczenia z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Decyzja o przyznaniu stypendium z PO WER będzie podjęta po zakwalifikowaniu studenta na wyjazd, nie później jednak niż w dniu podpisania umowy pomiędzy studentem a uczelnią.
- Dodatkowo przyznana kwota dofinansowania przewyższająca stawki określone w umowie będzie rozliczana jako koszty rzeczywiste, czyli wymagające udokumentowania w postaci dowodów finansowych. Koszty powinny być dostosowane do realnych potrzeb związanych z typem niepełnosprawności i oszczędne.
- Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności będą mogły ubiegać się o dodatkowe środki
w ramach kategorii „Wsparcie uczestników ze specjalnymi potrzebami”. Wnioski o dodatkowe fundusze będą składane przez uczestników mobilności do Uczelnianego Koordynatora programu Erasmus+. - Stawki obowiązujące w projekcie dostępne są na stronie DWZ w zakładce Stawki.
- Studenci posiadający w momencie przeprowadzania rekrutacji na studia i praktyki zagraniczne w ramach Programu POWER orzeczenie o niepełnosprawności realizują mobilność w ramach projektu „Zagraniczna mobilność studentów ze specjalnymi potrzebami. Edycja 3” z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymując zwiększone stypendium.
DOKUMENTY DLA STUDENTÓW ZE STYPENDIUM SOCJALNYM
Konkurs 2018 POWER - warunki - stypendium socjalne
Konkurs 2019 POWER - warunki - stypendium socjalne
Konkurs 2020 POWER - warunki - stypendium socjalne
DOKUMENTY DLA STUDENTÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Konkurs 2018 POWER - warunki - student z niepełnosprawnością
Konkurs 2019 POWER - warunki - student z niepełnosprawnością
Konkurs 2020 POWER - warunki - student z niepełnosprawnością